SharePoint

Prace związane z obsługą stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe

Data ostatniej modyfikacji: 2015-11-25 21:00 autor ostatniej modyfikacji: Konto systemowe

Obciążenie  wzroku podczas pracy przy monitorze ekranowym  wynika  z  faktu, że  większość  informacji  podczas  pracy  z  komputerem  operator  odbiera  za  pośrednictwem  narządu  wzroku. Praca wzrokowa przy komputerze w zależności od czasu oraz rodzaju wykonywanych czynności może być bardzo uciążliwa dla oczu. Objawy ze strony oczu związane z pracą przy monitorze ekranowym mają charakter przemijający i nie powodują trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Podobne objawy występuje również przy każdej intensywnej pracy wzrokowej z bliska lub z daleka.

Z badań przeprowadzanych wśród tej grupy zawodowej wynika, że najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami związanymi z intensywna pracą narządu wzroku są: zaczerwienienie oczu- 80%, pieczenie- 60%, uczucie piasku pod powiekami- 30%, uczucie suchości- 25%,  odruchowe łzawienie -15%. Rzadziej zgłaszanymi objawami są: zmęczenie oczu, zamazywanie obrazu, pogorszenie ostrości wzroku do dali,  trudności z szybką akomodacją do dali i bliży, zaburzenia koncentracji,  zawroty głowy, częste mruganie, światłowstręt, lepkość powiek, ból oczu i głowy. Występowanie u osób pracujących przy komputerze przewlekłych chorób oczu takich jak:  zapalenie brzegów powiek i spojówek, alergicznego zapalenia spojówek czy zespołu suchego oka będą nasilać objawy dyskomfortu ze strony oczu.

Czynniki zewnętrzne środowiska pracy w bardzo istotny sposób wpływają na komfort pracy wzrokowej. Rodzaj oświetlenia ogólnego i miejscowego, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza, pole elektromagnetyczne. Nieodpowiednie warunki mikroklimatyczne w znacznym stopniu wpływają na stan filmu łzowego, a następnie na funkcje narządu wzroku oraz częstość zgłaszanych  dolegliwości ze strony oczu.

W przypadku wad refrakcji powodujących zaburzenia widzenia z odległości 40-70cm wskazane jest stosowanie szkieł korekcyjnych. Obniżenie  ostrości wzroku do bliży i dali występujące  u młodych osób  jest związane ze skurczem akomodacyjnym. Natomiast  po 40 r.ż. spowodowane jest   zmniejszeniem elastyczności i zdolności akomodacyjnej soczewki. Wtedy szczególnie wskazane są  szkła korekcyjne do pracy przy komputerze. Promieniowanie elektromagnetyczne (prom. X, UV, IR) jest mniejsze od promieniowania tła  i nie stanowi zagrożenia dla narządu wzroku. Dlatego też nie ma wskazań do stosowania szkieł ochronnych na tym stanowisku.

Przy intensywnej pracy wzrokowej z bliska wskazane są ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji. Polegają one na stosowanie gimnastyki mięśni rzęskowych odpowiadających za akomodację oczu, z naprzemiennym spoglądaniem na dal i bliż. Po godzinie pracy przy komputerze powinno sie stosować przerwy wyłączające pracę wzrokową do bliży na około 5-10 min. Można w tym czasie  podejść do okna i przenieść wzrok na dal i obserwować krajobraz,  przewietrzyć pokój, ponadto wykonać proste ćwiczenia rozluźniające,  odciążające układ szkieletowo- mięśniowy, który na tym stanowisku również ulega przeciążeniom.

Bardzo ważne jest tu stworzenie odpowiedniego stanowiska pracy przy komputerze. Najodpowiedniejsze jest światło rozproszone o natężeniu 500 luxów, nie dające odblasków od ekranu monitora. Równie ważne są właściwe warunki mikroklimatyczne zarówno w pracy jak i w domu. Odpowiednia temperatura to 20-22°C i wilgotność powietrza ponad 40%. Podczas pracy przy komputerze dochodzi również do przesuszenia powierzchni oka z powodu objawu rzadkiego mrugania, który doprowadza do destabilizacji filmu łzowego i uczucia suchości oczu. Dlatego również istotne jest stosowanie  kropli nawilżających do oczu-  najlepiej bez konserwantów, gdyż te również mogą powodować podrażnienie oczu. Krople te tworząc powłoczkę ochronną na powierzchni oka, zabezpieczają przed przesuszeniem, zapewniając  prawidłową wilgotność oka oraz tworząc gładką powierzchnię na rogówce zapewniają dobrą ostrość wzroku. Odpowiednie przygotowanie środowiska pracy, przestrzeganie czasu pracy i przerw w pracy oraz stosowanie preparatów nawilżających oczy, pozwala wyeliminować lub w znacznym stopniu zminimalizować dolegliwości ze strony narządu wzroku związane z pracą przy komputerze.